1969’dan Başlayıp Bugünlere Gelen Tarihçemizden Bir Kesit

1969 yılında, Ankara Denizciler Caddesi’nde Mustafa ve Mahmut Üzümcü tarafından tıbbi el aletleri yapımı ve torna atölyesi olarak kurulan, sonrasında ikinci Torna Tezgahı ile Tıbbi El aletleri üretimine başlayan Üzümcü Medikal, 1975’te Medikal Gaz Sistemi Ekipmanları üretimine başladı.

1982 yılında Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Medikal Gaz Sistemleri projesine başlayan firma, 1.200 m2’lik kendi atölyesine taşınarak CNC torna tezgahı üretimine başladı. İlk Türk Kryo Terapi Cihazı’nın üretimi ile faaliyet alanını genişleten Üzümcü Medikal, Üzümcü A.Ş olarak yeniden yapılandı.

Tasarımı Türk mühendislerince gerçekleştirilen, ‘Türk Standartlarına Uygunluk’ belgeli ilk ameliyat masasını Üreten Üzümcü Medikal, paslanmaz çelik işleme ve projelendirme konularında hizmet vermek üzere gerekli alt yapıyı oluşturarak  paslanmaz çelik hastane ekipmanları ve tamamını kendi mühendislerinin tasarladığı medikal masaların üretimine başladı. 2007 yılına gelindiğinde 30.000 m2’lik alana sahip yeni tesislerini üretim gücüne ekledi.

Tezgah yatırımlarında fiyat, teknik servis-yedek parça temini, makina kullanımı ve yazılım gibi kriterleri göz önünde bulundurduklarını belirten Üzümcü Medikal Üretim Müdürü Mahmut Üzümcü, Dahlih ve Goodway markalarının bu kriterlere uygun olması ve aynı zamanda kullanımının ve programlanmasının kolay oluşu nedeniyle ilk olarak 1994 yılında bu markalara yatırım yapmaya başladıklarını ifade etti. Aldıkları neticeler sonucunda daha fazla parça işleyebildiklerini ifade eden Üzümcü Medikal Üretim Müdürü Mahmut Üzümcü, Dahlih MCV-1020 BA ve Goodway GCL-2L tezgahlarına yapmış oldukları yaırımlarla üretim süreçlerini kısaltarak, ürün kalitesini artırdıklarını ve üretimlerinde %70 artış sağladıklarını ifade etti.

Müşterilerine daha iyi ve yüksek kalitede ürünler sunan Üzümcü Medikal: Ameliyat Masası ve Aksesuarları, Medikal Lambalar, Elekrokoter-Kryo Terapi Cihazları, Medikal Masa ve Sedyeler, Aspiratör Cihazları, Otomatik Turnike, Hastabaşı Monitörleri, Anestezi Cihazları, Paslanmaz Çelik Hastane Ekipmanları, Solunum Ekipmanları, Medikal Gaz Sistemi Santral Ekipmanları gibi 300’e yakın ürün çeşidine sahiptir.