Kurucumuz

KURUCUMUZ

Mahmut ÜZÜMCÜ

Firmamız 1969 yılında, Ankara’da, babamız rahmetli Mahmut Üzümcü tarafından tıbbi cihaz tamiri ve tıbbi el aletleri yapımı ile faaliyetlerine başlamış ve ülkemizde uzun bir süre sektöründe ilk ve tek firma olarak faaliyetlerine devam etmiştir.

71 yıllık başarılı iş hayatında Sn. Mahmut Üzümcü, Türkiye’de birçok ilke imza atmış ve ilk yerli tıbbi aspiratör cihazı tasarımı ve imalatını gerçekleştirmiştir. Firmamızda 1975 yılında medikal gaz sistemleri ve ekipmanları üretimine başlanmış; Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi, Numune Hastanesi gibi zamanın önemli sağlık kurum ve kuruluşlarında medikal gaz tesisatı projelerini başarı ile teslim etmiştir.

Sn. Mahmut Üzümcü’nün sektördeki ilklere attığı imzalar yıllar ilerledikçe devam etmiş ve ülkemizdeki ilk yerli Kryo Terapi Cihazı tasarım ve imalatı 1985 yılında gerçekleştirilmiştir. Kurucumuz Mahmut Üzümcü’nün ülkemizde yalnızca medikal sektöründe ilklere imza atmamıştır. 1974 yılında “Kalbin İmparatoru” olarak anılan ve Türkiye’de ilk kalp naklini gerçekleştiren rahmetli Opr. Dr. Kemal Beyazıt ile beraber ilk yapay kalp pompasını birlikte üreterek bu ürün ile koyunun belli bir süre yaşamasını sağlamışlardır. Bu proje ile ülkemizdeki kalp cerrahisi konusunda ilklere imza atan doktorlarımızla birlikte iş insanı kimliğiyle Sn. Mahmut Üzümcü ekibin içinde yer almıştır.

Tasarımı ve üretimi Sn. Mahmut Üzümcü ve oğlu Yönetim Kurulu Başkanımız Rüştü Üzümcü tarafından gerçekleştirilen “TSE Uygunluk Belgeli” ilk ameliyat masası üretilmiştir.

2000’li yılların başlarında bilim ve teknolojideki gelişmeleri yakından takip eden Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Kamil Bilgihan, Prof. Dr. Berati Hasanreisoğlu, Doç. Dr. Şengül Özdek, Yrd. Doç. Dr. Ayça Sarı’nın geliştirdikleri kornea nakli dünya tıp literatürüne “Gazi Tekniği” olarak girmiştir. Prof. Dr. Kamil Bilgihan tarafından yapılan kornea nakli ameliyatına (Gazi Tekniği İle) ait tıbbi cihaz tasarımı ve üretimi Sn. Mahmut Üzümcü ve Sn. Rüştü Üzümcü tarafından yapılmıştır. Prof. Dr. Kamil Bilgihan’ın Sn. Mahmut Üzümcü beye bu ameliyatın gerçekleştirilmesi için vermiş olduğu destek sebebiyle teşekkür metni yazılı ve görsel medyaya yansımıştır.

Rahmetli kurucumuz Mahmut Üzümcü Beyefendinin bugün ülkemizdeki en önemli ve en çok ihtiyaç duyulan “Milli ve Yerli Ürün” sloganını yıllar önce ülkemizde üretim dünyasına aşılayarak sektörel gelişmelere kapı aralamasının ardından, bugün firmamızın ürettiği 400’e yakın üründe bu sloganın öneminden vazgeçilmemiştir. Üzümcü Hastane Ekipmanları Metal İşleme Sanayi A.Ş.’nin bugünlere gelmesinde büyük emeği olan rahmetli Sn. Mahmut Üzümcü’nün başarılar ile dolu 71 yıllık iş hayatındaki önceliği her zaman “Üretilen ürünlerle ülkemizin adını dünya medikal ve tıp sektörüne altın harflerle yazdırmak” olmuştur.

Bu vesile ile 20 Eylül 2017 tarihinde Dâr-ül Bekâya irtihal eden çok kıymetli ve değerli babamız Sn. Mahmut Üzümcü’ye Yüce Allah’tan rahmet diliyor ve onun bıraktığı mirası daha ileriye götürme konusundaki olan sözümüzü yineliyoruz..